V

V posledných rokoch nás zasiahla vlna digitálnej revolúcie.

Je samozrejmé, že technológie sa opäť zmenia. Digitálne fotky, ktoré máte dnes a ktoré prezeráte  na počítačoch, telefónoch a tabletoch dnešnej doby, budú na nových zariadeniach pravdepodobne vyzerať úplne inak, alebo ich možno nebudete môcť  na počítačoch budúcnosti prezerať vôbec.

Áno, neviem nič o tom, ako to v budúcnosti bude vyzerať s digitálnymi fotkami, ale kto áno? Nikto to naozaj nevie a jednou z odporúčaných stratégií je urobiť si kópie dôležitých dokumentov a fotografií, ktoré nezávisia na danej technológii.

Pozrite si moje svadobné práce

Kde bude iPad, DVD o 50 rokov ? A čo tak o 100 rokov?

Doma mám mnoho tlačených fotografií. Naozajstných fotografií vytlačených na umeleckom fotopapieri alebo na plátne. Niektoré sú len momentky rodiny z dovolenky, niektoré ukazujú niečo zábavné alebo naopak významné a niektoré sú nádherné umelecké fotografie. Niektoré sú staršie a možno ani nie celkom ostré, ale možno z nich cítiť emócie danej chvíle,  akoby sa to stalo včera. Toto sú veci, ktoré chránime ako prvé. Ak by sa stalo hocičo, spomienky sú to najvýznamnejšie, čo máme. Je to niečo , čo hľadáme ako prvé.

Kde sú vaše fotografie?

“Bezpečne“ uložené na disku, ktorý možno o rok ani nebude fungovať alebo uložené niekde vo virtuálnom priestore? Prečo si radšej nezadovážiť tlačenú verziu fotiek, na ktorých vám záleží a na ktorých si profesionálny fotograf, ktorému ste ich vyhotovenie  zverili, dal naozaj záležať? Prečo ich nevystaviť  doma vytlačené na umeleckom plátne alebo papieri ? Je to jedinečný kúsok a dedičstvo vašej rodiny, úryvok zo života. Je to niečo, čo si budete predávať z generácie na generáciu a jediný vizuálny spôsob,  ako môže Vaša rodina v budúcnosti vidieť, ako ste naozaj vyzerali, aké boli vaše pocity a emócie, ktoré ste pri fotení mali zapísané v tvári.

Svadobný fotograf pre Váš výnimočný deň - svadba

Svadobný fotograf pre Vás

Nie tak ďaleká budúcnosť

Predstavte si, že máme rok 2050. Práve ste našli DVD, ktoré ste mali niekde založené. Viete, že je niekde v skrinke s 200 ďalšími DVD, na ktorých ani neviete, čo máte uložené, hodené medzi 20 telefónmi, ktoré sú už nepoužiteľné vďaka novým technológiám. Váš počítač už ani len netuší, čo je to DVD drive, keďže sa DVD prestali vyrábať už niekoľko rokov dozadu.  Vaše vnúča vám sedí na kolenách a chce vidieť fotky jeho rodičov. Chce vedieť,  ako vyzerali, keď boli malé deti a jediné, čo mu môžete ukázať je malý kúsok plastu, ktorý je vám nanič. To ani nehovorím o prachu a škrabancoch, ktoré na ňom sú. A keďže instagram, facebook a im podobné začali za ich používanie pýtať peniaze, vykašľali ste sa aj na to už pred rokmi.

Naša  generácia je asi najfotografovanejšia v histórii, no o 10 rokov ale pravdepodobne nebude mať ani 10 percent  z fotografií, ktoré sa vytvorili a ostali niekde na diskoch alebo v telefónoch.

Veď áno, vtedy to nebolo dôležité, lebo fotky boli všade. Digitálne fotky boli lacné, každý mal foťák alebo smartphone a fotilo sa každý deň….tlač fotografií sa nezdala dôležitá. Ale viete čo? Stratené spomienky sú tie najdrahšie.