M

Medzi fotkami zo svadby nepochybne nesmú chýbať aj fotky mladomanželov, teda svadobné portréty. Síce nie všetci sa radi fotia, v svadobnom budete iba raz a tak by bola škoda nespraviť aspoň zopár záberov. Fotky naberajú na hodnote a význame hlavne rokmi, čo ste si mohli všimnúť napr. u rodičov, ktorí si po rokoch radi zaspomínajú pri svadobných fotkách.

Kedy je najlepší čas fotiť svadobné portréty je ťažko presne povedať, pretože každý čas má svoje plusy a mínusy, no v prvom rade je dôležité, poradiť sa s vašim fotografom, podľa toho, aký štýl preferuje on, pretože práve na základe tvorby by ste si ideálne mali vybrať fotografa, ktorý vám vyhovuje.

1. Fotenie svadobných portrétov pred obradom

Ide o veľmi častý prípad fotenia svadobných portrétov, pretože jeho hlavné výhody sú dostatok času (ak sa to správne naplánuje), je možné ísť na miesto, ktoré sa vám páči (ale nie je príliš ďaleko) a zároveň vás počas svadobného doobedia nemusia čakať svadobní hostia. Je treba ale povedať, že v čase obeda je svetlo (pokiaľ budete fotiť svadobné portréty v exteriéri) príliš silné a ostré, čo sa odráža aj na výsledných fotografiách (chýba im “mäkkosť”). Fotograf pre Vás

Pokiaľ ale Váš vybraný svadobný fotograf preferuje tento štýl fotenia a Vám sa fotky s priamym svetlom páčia, nemusíte sa strachovať. Treba dať už len pozor na počasie, pretože ak pár dní pred svadbou pršalo a vy chcete ísť na krásnu lúku pri dome, môže sa stať, že sa svadobné šaty zašpinia. V tomto prípade je dobré si s vašim svadobným fotografom priplaviť plán B, kam sa vydáte, ak vo váš svadobný deň bude škaredé počasie. Náš tip je, skúsiť obvolať okolité zámky, kaštiele alebo iné historické alebo moderné budovy a skúsiť sa spýtať na prenájom týchto priestorov na 1 až 2 hodinky (podľa dohody s fotografom). Pozrite si moju fotografickú tvorbu.

Prípravy na svadbe svadobný fotograf ocení

Fotenie svadobných portrétov v iný deň ocenia hostia

Ak si zvolíte čas pred obradom, pred ostrým svetlom sa dá schovať napr. v lese alebo parku, kde vám stromy okrem toho, že vytvoria príjemný tieň a slnko vám nebude svietiť priamo do očí, vytvorí skvelú kulisu a tak biele šaty nádherne vyniknú.

2. Fotenie svadobných portétov počas svadobnej hostiny

Svadobná hostina u väčšiny začína zhruba od 16. hodiny. Na jej začiatku býva príhovor, svadobný obed/večera a prvý mladomanželský tanec, ktorý odštartuje tanečnú zábavu. Väčšinou po prvom tanečnom kole býva ideálne svetlo (zhruba 2 hodiny pred západom slnka) na zachytenie portrétov novomanželov. Svetlo je príjemne teplé a mäkké, takisto sa dá hrať so západom slnka a odfotiť napríklad siluety mladomanželov. Toto svetlo veľmi pomáha fotografovi k zachyteniu skvelých emotívnych momentov, naviac vám slnko nesvieti priamo do očí.

Fotoplátno na svadbe, fotenie svadobných portrétov

Niektorí svadobní fotografi odporúčajú fotenie  svadobných portrétov po svadbe

No aj tento čas fotenia má svoju druhú stranu a tou je neprítomnosť na svadobnej hostine, čo často máva za následok, že hostia sa bez prítomnosti mladomanželov spočiatku nebudú baviť (čo značne skomplikuje situáciu kapele / DJovi). Náš tip je, ak s fotografom preferujete fotky so západom slnka, neísť ďaleko, ideálne využiť (ak je to možné a priestory sú pekné) okolie svadobnej sály (napr. záhradu, park, balkón atď.) a okresať fotenie svadobných portrétov maximálne na pol hodinu. Predsa aj vy si chcete už aj tak dosť krátky čas na svadbe užiť s vašimi hosťami a fotiek zo svadby bude určite dostatok.

3. Fotenie svadobných portrétov mimo deň svadby

Najlepšie na záver. Fotenie svadobných portrétov mimo deň svadby prevzalo všetky výhody z predchádzajúcich možností a správnym naplánovaním môže predísť aj ich nevýhodám. Prvou veľkou výhodou je čas. Keďže sa na fotenie svadobných portrétov mimo deň svadby môže vyhradiť kľudne aj celý deň, nemusíte sa stresovať ani vy z toho, že ste už dlho preč z vašej svadby a nemusíte myslieť na to, čo sa tam asi deje. Dá sa pracovať s rôznym svetlom počas dňa. Naviac sa dá tento deň naplánovať podľa počasia a dostatok času umožňuje aj prísť na vaše obľúbenú miesto, hrad, les, či do iného mesta.

Dôvod, prečo sa tento spôsob často nevyužíva je, že treba počítať s výdavkami na účes či make-up a takisto nevesty musia vrátiť svoje svadobné šaty do určitého dňa (alebo sa dá ísť fotiť hneď deň po svadbe, takže svadobné šaty budete mať ešte k dispozícii). Náš tip je, uvoľniť od toho všetkého, predsa pár portrétov sa dá spraviť aj pred kostolom či na záhrade svadobnej sály (zaberie to 15 minút) a na portrétoch mimo deň svadby už nevesta nemusí (pokiaľ nechce) znova platiť kaderníka či vizážistku a môže staviť na prirodzenosť. Vlasy si môže natočiť kulmou aj sama a prirodzený make-up zvládne napr. aj šikovná kamarátka. Jednoduché biele šaty, ktoré kľudne môžu byť aj tie popolnočné môže nevesta znova využiť a ženích väčšinou svoj oblek už vlastní a nepotrebuje ďalšie výdavky. Dokonca ak máte psíka, či iné zvieratko, ktoré chcete mať na fotke, alebo veci, ktoré vás vystihujú (bicykel, piknikový kôš,…) môžete vziať so sebou a užiť si váš ďalší svadobný deň. Väčšina fotografov si berie v tomto prípade už nie vysoký príplatok, ktorý obnáša hlavne jeho čas a dopravu naviac,  pretože vám venuje ďalší deň (portréty by aj tak fotil počas svadby). Závisí to  samozrejme ale od podmienok vášho fotografa, no určite sa v prípade záujmu informujte aj o takomto variante.

Fotenie svadobný portrétov

Fotenie svadobný portrétov

Ak ste si stále nie úplne istí, kedy a kam ísť fotiť svadobné portréty, skúste spraviť kompromis a skombinovať (pokiaľ to aj fotografovi vyhovuje) rôzne varianty. Pred obradom sa dá pár fotiek odfotiť napr. aj pri strome na dvore, počas svadobnej hostiny sa viete na 15 minút vypariť na záhradu či vedľajšieho parku a odfotiť niečo pri západe slnka a ak vám to nebude stačiť, zvoľte si ešte predsvadobné alebo posvadobné portréty. Niektorí, hlavne zahraničné páry, dokonca volia variant fotenia svadobných portrétov po obrade, pretože sa v kostole chcú vidieť prvýkrát (rodinná tradícia). V takomto prípade je pre hostí pripravený nejaký program či ľahké občerstvenie v záhrade či ešte v iných priestoroch (napr. v inej sále hotela kde majú svadbu). V prvom rade si to ale premyslite dopredu a nedovoľte, aby vás fotenie svadobných portrétov vo váš veľký deň stresovalo. Profesionálny fotograf urobí určite všetko preto, aby ste pri akomkoľvek variante mali dostatok a krásnych záberov aj v prípade, že si svadobné portéty nezvolíte vôbec. Reportážna fotografia má takisto veľké čaro.