P

Plánovanie svadby: Keby ste sa každého jedného manželského páru opýtali, akú radu by vám pred svadbou dali, získali by ste neoceniteľné tipy. Pripravili sme pre Vás zhrnutých 13 tipov, aby ste boli o krok bližšie k vašej vysnívanej svadbe. Čím začať?

Pozrite si moje svadobné práce

1. Nehovorte o svadbe

Naozaj, nikomu nehovorte o svadbe. Aspoň nie zbytočne dopredu. Prečo? Ľudia sú od prírody zvedaví a posledných pár týždňov pred obradom, keď budete finišovať s prípravami, nebudete počuť nič iné ako: „Ako ti idú prípravy na svadbu? Už máš všetko hotové?“ Nenechajte sa zbytočne vystresovať a o vašom veľkom dni povedzte len tým, ktorí vám pomáhajú s jeho prípravou. A čo ostatní? Urobte im radosť pozvánkou.

2. Začnite zoznamom hostí

Prečo by ste mali začať zoznamom hostí? Aby ste vedeli, aký veľký priestor vybrať pre vašu svadbu. Ak chcete pozvať 200 ľudí, malá romantická stodola na vidieku asi nebude najlepším miestom. A naopak, ak chcete mať pri sebe iba svojich najbližších, obrovská hotelová sieň je zbytočná. Malá pomôcka – na jedného hosťa by malo pripadať približne 2,5 m2. Zdá sa vám to veľa? Nezabúdajte na stoly, kapelu, fotografa, dídžeja, pendlujúci personál a tanec.

3. Nebojujte s počasím

Je jasné, že svadba pod holým nebom v novembri nie je najlepší nápad. Preto ak chcete mať vonkajší obrad, nesnažte sa zmeniť počasie a počkajte si na jar. Skvelou pomôckou pre plánovanie svadby pod holým nebom je aj tento ročný prehľad zrážok na Slovensku. V prehľadnej štatistike uvidíte, v ktorom mesiaci prší najmenej a naopak, v ktorom by vaši svadobní hostia museli prísť v gumákoch. Jasné, počasiu nerozkážete, ale aspoň urobíte všetko preto, aby ste boli v suchu.

4. Pýtajte sa skúsených

Chcete s niečím poradiť? Potrebujete kontakt na dobrého fotografa alebo kvetinárku? Nebojte sa opýtať tých, ktorí sú na svadbe takmer každú sobotu. Máme pre vás dobrý tip – spýtajte sa nás. Poradíme vám, dáme vám tip na aranžérku, vizážistku alebo vám rovno pomôžeme s organizovaním svadby. Sľubujeme, že vás nebudeme znervózňovať otázkami „ako to vyzerá s prípravami na vašu svadbu.“ Veď plánovanie svadby nie je vôbec jednoduché.

5. Vytvorte si špeciálny svadobný e-mail

Príprava svadby prináša so sebou aj desiatky mailov, z ktorých je každý jeden dôležitý. Nechcete sa v tom stratiť? Potom nedovoľte, aby sa svadobné maily stratili medzi tými osobnými. Vytvorte si špeciálny svadobný e-mail, cez ktorý budete komunikovať so svadobným fotografom, kaderníčkou, aj s nami. Budete mať dokonalý prehľad o všetkom, čo je dôležité pre váš veľký deň.

6. Rezerva v rozpočte sa vždy zíde

Svadobný rozpočet sa vždy napína a niekedy môže prasknúť. Aj preto je lepšie mať rezervu, približne 10-20 % z vášho celkového rozpočtu. Ale tvárte sa, že o nej ani neviete, inak ju použijete aj vtedy, keď nemusíte. A tip na záver – nestačí vám ani rozpočet s rezervou? Vyškrtnite pár mien zo zoznamu svadobných hostí. Pretože až 50 % nákladov na svadbu ide na ľudí, ktorých pozvete.

7. Majte so sebou kontakt na ľudí, ktorí vám pomáhajú

Majte pri sebe kontakt na dôležitých ľudí aj počas svadobného dňa. Teda hlavne vtedy. Telefón s kontaktmi na týchto pomocníkov majte vždy na dosah. Ideálne na dva rýchle kroky nevesty. Vždy sa môže stať, že šofér limuzíny bude blúdiť alebo si budete chcieť dohodnúť s fotografom skoršie predsvadobné fotenie. Je to váš veľký deň a každý rád poteší nevestu.

8. Postarajte sa o to, aby vás ľudia počuli

Každý chce počuť svadobný príhovor. Postarajte sa o to, aby ho počuli všetci svadobní hostia. Aj prababka Irena, ktorá už horšie počuje. Nestačí si vyskúšať rozprávanie nahlas, keď je sála prázdna. Musíte počítať aj s ruchom desiatok ľudí. Preto už od začiatku rátajte s použitím mikrofónu a majte ho vopred pripravený. Nech tieto pekné slová nie sú pokazené 5-minútovým čakaním na zapojenie mikrofónu.

Prípravy na svadbe svadobný fotograf ocení, svadobné prípravy či plánovanie svadby netreba podceniť

svadobný fotograf ocení prípravy na svadbu, svadobné prípravy či plánovanie svadby netreba podceniť

9. Rátajte s odmietnutím

Buďte pokojná, nemyslíme ženíchovo odmietnutie – ale to od svadobných hostí. Presné štatistiky si asi nevedie žiadne nevesta, ale toto číslo môže tancovať okolo 20 %. Do veľkej miery to ovplyvňuje aj miesto konania svadby, zabezpečenie ubytovania v prípade väčších vzdialeností a potom individuálne možnosti pozvaných. Každopádne – nebuďte z toho smutná, ani nahnevaná, ani nič. Aj tak si užijete svoju svadbu na jednotku.

10. Pripravte si poďakovanie dopredu

Nielen svadba, ale celý život je zložený z detailov. Aj preto môžu niektorí hostia brať osobne, ak im nepoďakujete. Lebo aj to sa vám ako neveste môže stať. Existuje elegantné riešenie, ako sa tomu vyhnúť – pripravte si dopredu poďakovanie v štýle pozvánky. Meno, dátum, pár pekných slov, podpis, vytlačte to na elegantný papier a každému z hostí poďakujete osobitne a zároveň bude mať milú spomienku na vás a vašu svadbu.

11. Používajte moderné technológie

Chcete mať prehľad o vašich výdavkoch, v úlohách, v tom, čo je už zariadené a čo nie? Zabudnite na papierový zošit. Áno, hovorí sa, že je to klasika, ktorá nikdy nesklame, ale poznáme niečo lepšie – Google Documents. Zdieľané dokumenty, ku ktorým majú v reálnom čase prístup všetci vaši pomocníci. Aj keď sa vám pokazí počítač, o tieto dokumenty neprídete, pretože ich máte online. A navyše – sú zadarmo. Skúsite ich?

12. Dajte si urobiť 2 kytice

Myslíte si, že dve svadobné kytice sú iba výdavky navyše? Možno. Ale počas svadobného dňa niekoľkokrát pochválite samú seba. Prvá kytica dostane poriadne zabrať počas predsvadobného fotenia a obradu, keď nebude vo váze s vodou. Počas hostiny a hádzania kytice slobodným dámam po polnoci, využijete tú druhú, ktorá bude rovnako krásna ako tá prvá na začiatku. Plánovanie svadby sa neoplatí podceniť

13. Vždy sa niečo pokazí

Buďte na to pripravená – na každej svadbe sa niečo pokazí – aj keď si myslíte, že plánovanie svadby ste vyšperkovali na maximum. Fotograf si zabudne objektív na portréty, odtieň kvetov je iný, ako ste chceli, strýko Emil sa opije ešte pred večerou alebo namiesto hráškovej ryže je obyčajná. Aj napriek tomu bude vaša svadba jedinečná. Možno nie dokonalá, ale jedinečná určite. A práve vďaka jedinečnosti si ju budú ľudia pamätať, nie kvôli obyčajnej ryži.

Nerobte si z toho ťažkú hlavu, na druhý deň na to zabudnete aj vy.