S

Svadba je bezpochyby dosť nákladná záležitosť a v rámci šetrenia občas príde na diskusiu možnosť mať fotografa a kameramana v jednej osobe. Teda niekoho, kto filmuje a zároveň fotí. Ja osobne nepovažujem rozhodnutie mať kameramana a fotografa v jednej osobe za najšťastnejšie.

Svadobný fotograf a kameraman v jednnom

Láka Vás možnosť mať fotografa a kameramana v jednej osobe. Fotograf a kameraman

Nechcem tvrdiť, že sa to nedá urobiť, ale urobiť to v akceptovateľnej kvalite je naozaj náročné a je len málo takých profesionálov, čo to zvládnu. Po pravde, na Slovensku, nie je až tak veľa profesionálov, čo zvládnu obstojne aspoň jedno z toho – fotiť, alebo točiť – ale takých čo zvládnu oboje naraz je ako šafránu. Na slovensku fotograf a kameraman v jednom je akosi veľmi obľúbený pojem.

Ako človek z praxe totiž viem, že je niekoľko faktorov, ktoré sú pre fotenie a kamerovanie špecifické a zlúčenie funkcie kameramana a fotografa ich rozdiely ešte znásobí.

Vybavenie

V dnešnej dobe je možné urobiť kvalitný záznam každým lepším fotoaparátom, či už zrkadlovkou, alebo ne-zrkadlovkou. Laik, ktorý sa technike detailne nevenuje však má len mizivú šancu uvedomiť si rozdiel medzi vybavením na fotenie a na točenie a preto sa mu zdá, že vybavenie je rovnaké na fotenie aj točenie. V istých častiach áno, v iných je diametrálne odlišné.

Ak sa rozhodnem točiť, používam iné vybavenie ako na fotenie. Počnúc statívom na panoramatickej hlave, cez špeciálne neutral-density filtre, ktoré musím  použiť, keď točím pri veľkom svetle na nízku clonu až po rôzne systémy plynulého pohybu ako sú slidy, rollery, steady camy, glidre apod.

Neopakovateľné zábery zo svadby

Svadba je špecifická tým, že mnohé veci sa udejú len raz. Je len jeden prvý pohľad ženích na nevestu v svadobných šatách, je len jeden prvý bozk po obrade, je len jedno “Áno apod.

Ako fotograf aj kameraman v jednej osobe sa človek musí rozhodnúť či danú scénu bude fotiť, alebo točiť na video. Ak mám dva alebo viac fotoaparátov, môžem si pripraviť jeden na fotenie, a nastaviť druhý na statív na točenie. A potom dúfať, že pri fotení nevbehnem do záberu svojej kamere, alebo, že sa s fotoaparátom včas dostanem na miesto, kde potrebujem byť.

V každom prípade, stojí ma to extra úsilie a čas príprav, aby som obstojne zvládol situáciu, ktorá sa udeje len raz. Je preto dobré, aby sa nevesta a ženích s fotografo-kameramanom vopred dohodli, čo má prioritu – video, alebo fotografia?

Aké sú pre/proti?

Výhody: pravdepodobne nižšia cena na celkovú službu, nižšie nepriame náklady na zázemie – jedno jedlo, eventuálne jedno ubytovanie, jedna cena za dopravu, pravdepodobne jednotnejší štýl fotiek a videa

Nevýhody: nutnosť rozhodnúť sa v kľúčových momentoch či je dôležitejšie video, alebo fotka, pravdepodobne dlhšia doba dodania výstupov – ak materiály spracúva jeden človek, tak ich nevie robiť paralelne, riziko nezachytenia zaujímavých momentov, ktoré sa nedali očakávať vopred