S

Svadobný fotograf sa zúčastní veľkého množstva svadieb a rôznych príhod, ktoré sa na svadbe udejú. Utkvie mu v pamäti mnoho prešľapov, ktoré nevesta a ženích urobia už pri plánovaní.

Predsa len sa berú (väčšinou) prvý raz a mnohé veci im uniknú kvôli nedostatku skúsenosti, alebo ich na to nikto neupozornil a tak to uniklo ich pozornosti. Častokrát nerozumejú alebo jednoducho ignorujú, čo fotograf potrebuje od nich na to, aby výsledné fotografie boli perfektné. Aj maličké chyby môžu výrazne ovplyvniť výsledok.

Pozrite si moje svadobné práce

V nasledujúcich riadkoch nemám snahu zostaviť zoznam všetkých chýb, ktorých sa je potrebné vyvarovať, skôr je to zhrnutie toho, na čo netreba na svadbe zabúdať.

Úsmevom na fotke nemôžete nič pokaziť

S úsmevom na tvári sa dá preniesť aj cez nevydarené hlavné jedlo, nepodarenú výzdobu a kadečo iné. Pravdepodobne ste o tomto dni snívali od malička a chcete mať celú slávnosť doloženú krásnymi spomienkami v podobe fotografií. Vaše fotky budú vyzerať lepšie, ak zabudnete na všetky veci, ktoré by počas svadobného dňamohli a aj pravdepodobne pôjdu zle a budete si svadbu užívať spolu so svojou už legálnou polovičkou, rodinou a priateľmi. Všimla som si, že nevesty, ktoré si z pokazených vecí nerobili ťažkú hlavu a chodili celý čas usmiate, chichúňali sa a snažili sa byť prívetivé, mali omnoho viac originálnych fotiek ako nevesty, ktoré síce vyzerali v úžasných šatách ako modelky, ale celý deň nonstop všetko kontrolovali a snažili sa svojím makro-manažmentom pokryť každú jednu drobnosť, až im nakoniec neostal čas na to, aby si vôbec uvedomili, že svadba je kvôli nim a nie kvôli ostatným zúčastneným.

Buďte samy sebou a ukážte Vašu skutočnú tvár

Predĺžené vlasy a dlhokánske umelé mihalnice vyzerajú super, ale keď je toho všetkého príliš, na fotke to nevyzerá dobre. Platí zlaté pravidlo: Všetko s mierou.

Ak sa rozhodnete pre fotenie príprav, prispôsobte tomu jednu izbu v byte/dome

Izba, v ktorejsa bude fotiť a robiť video záznam z príprav nevesty a/alebo ženícha by mala byť dostatočne veľká a svetlá. Nie je dobré, ak sa v nej hýbe príliš veľa ľudí a nie je sa v nej kde pohnúť. Fotograf a aj kameraman musia byť schopní zachytiť scénu z viacerých uhlov. Ak na to nemajú miesto, budete mať fotky z jednej strany, ktorá bude prístupná (možno práve z profilu, ktorý nemáte rady).

Nepreháňajte to s makeupom a účesom

Samozrejme nevesta bez makeupu by na fotkách nevyzerala najlepšie. Je ale dôležité dať si námahu nájsť skúsenú vizážistku a kaderníčku a vyskúšať si make-up a účes ešte pred svadbou. Je to výborné riešenie už len kvôli tomu, že budete mať predstavu, koľko času to zaberie a môžete robiť zmeny ešte pred svadbou v prípade, že to nebude úplne podľa vašich predstáv. Opäť raz platí menej je viac. Určite nechcete mať na fotke dve veľké čierne diery namiesto očí, lebo bohužiaľ aj takto niekedy vyzerá výsledok dymového líčenia. Zároveň myslite na to, že ak plánujete veľkú vlasovú kreáciu na jednej strane hlavy, najmä v kostole, kedy sa väščina fotiek bude robiť z profilu, to bude vyzerať “zaujímavo“, ak 2/3 fotky zaberie váš účes, cez ktorý nebude vidno ženícha.

Vrecká na svadobných šatách? Len pre nezábudlivé:)

Hrozí nám tu riziko, že sa nevesta pozabudne a ponechá si ruky vo vreckách väčšinu času, keďže je to pohodlné a dá sa takto skryť stres. Zároveň to ale rozširuje boky, a to sa neveste na fotkách páčiť nebude. Keď vrecká nie sú a nevesta nevie čo s rukami, stále je tam ženích, ktorého môže držať za ruku a na fotkách to bude krajšie ako coolový postoj s rukami vo vreckách :).

Osvetlenie miestnosti

Led osvietenie a svetlá dídžeja sú skvelé, ale nezabúdajte na to, že zároveň zafarbia aj tváre hostí a toto všetko bude zachytené na fotkách.  Zatiaľ nevynašli žiadnu čarovnú photoshop-paličku, ktorá to odstraní mávnutím ruky v postprocese. Myslite na to najmä vtedy, ak plánujete mať žúrku v tme s výrazným LED osvetlením.

Svadobný fotograf pre Váš výnimočný deň - svadba

Svadobný fotograf pre Váš výnimočný deň

Preplnenie miestnosti

Každá svadobná miestnosť má stanovený maximálny odporúčaní počet hostí. Pri preplnenej miestnosti sa usádzanie hostí, ich obsluha pri servírovaní jedál stane nočnou morou. Ak sa sediaci hostia dotýkajú ramenami, ako sa má fotograf alebo kameran dostať k hosťom a urobiť zaujímavé zábery?  Je celkom vhodné obsadiť miestnosť cca 20 % pod maximálnu hranicu obsadenosti, aby sa hostia cítili pohodlne.

Formálne portréty je nutné naplánovať a aktívne sa na nich podieľať.

Ak chcete mať pekne napózované a osvetlené spoločné fotky s rodinou a hosťami, plánujte ich vopred, nie počas hostiny. Snažte sa tieto formálne fotky uskutočniť krátko po prvom jedle, kedy sú ešte hostia čerství a nie sú unavení, či už spoločensky alebo fyzicky.

V tomto čase ešte nie sú vo švungu a s alkoholom to ešte nepreháňajú. Ak to skúsite neskôr, väčšia časť hostí už bude napoly opitá a druhú už pred objektív nedostanete.

V prvých hodinách oslavy sú všetci pekní, make-up ešte drží. Vlasy sú na mieste a kravaty zatiaľ úhľadne uviazané, v pokročilejšom čase už mnohí vyzerajú podstatne inak:).

Na začiatku sú mnohí ešte nesmelí a rozhliadajú sa około seba. Keď ich budete chcieť dostať pred objektív v čase, kedy sa už skamarátili a postávajú v skupinkách v družnom rozhovore, ťažko sa budú na fotke tváriť nadšene. Môžu to totiž brať ako povinnosť a prerušenie príjemnej zábavy.

Dostať všetkých na jednu kopu kvôli fotke dá naozaj zabrať.

Dobrou myšlienkou je nechať hosťom na stole zostavený itinerár večera.  Prvá vec, ktorú urobia po usadení sa za stôl bude to, že zistia kedy sa od nich čo očakáva a budú na to pripravení.

Porozmýšľajte nad hudbou,  ktorá bude počas hostiny hrať.

Ak väčšina vašich hostí netancuje ale skôr postáva s drinkom v ruke, neinvestujte zbytočne do sály s gigantickým parketom. Tých pár ľudí, ktorí si zatancujú, sa na obrovskom parkete stratí. V takomto prípade stavte na alternatívny program, alebo zábavu formou hier. (napríklad cigarový bar, fotostena….)

Nechajte pózovanie a fotografovanie na fotografa.

Snahou nadiktovať fotografovi, ako by fotka mala vyzerať, môžete výsledok zhoršiť. Fotograf, ktorý fotí svadby má mnoho skúsenosti s pózovaním skupiniek ľudí a vidí, kde, čo a ako upraviť, aby bol výsledok perfektný. Platíte ho za to, aby vedel, kde budú fotky najlepšie vyzerať a ako vás napózovať, aby bol výsledok skvelý. Ak aj máte konkrétnu predstavu o mieste fotenia, dajte si poradiť od fotografa. Vždy berie do úvahy aj to, v akom čase sa to bude fotiť, aké bude v tom čase svetlo a ako to ovplyvní celkovú atmosféru fotky.

Nespoliehajte sa na pomoc hostí.

Ak potrebujete, aby vam niekto pomáhal počas svadby s organizačnými vecami, skúste poprosiť niekoho nestranného, kto sa na svadbu nepríde zabaviť ale reálne Vam pomôcť. Ak chcete pomoc od hostí, môžete byť sklamané. Samozrejme, že Vám sľúbia aj modré z neba. No častokrát počas svadby sa budú chcieť zabávať a nie myslieť na to, čo ešte treba urobiť a tak sa mnohokrát stane, že na sľúbené veci zabudnú.

Fotograf musí byť informovaný o priebehu celého dňa.

Ak sa hocičo rozhodnete zmeniť na poslednú chvíľu, informujte o tom fotografa. Tak sa nestane, že vy začnete tancovať svoj prvý novomanželský tanec a fotograf bude práve na toalete. O zmenách informujte čím skôr.

Dajte fotografovi možnosť požičať si vás aj počas hostiny.

Niekedy stojí za to odtrhnúť  sa na 15-20 minút od hostí a venovať chvíľu fotografovi, aby nafotil pár záberov. Napríklad pri západe slnka, alebo ak vidí príležitosť urobiť vám úžasné zábery na nejakom zaujímavom mieste. Niekedy tieto fotky vypália lepšie ako formálne portrétovanie pred obradom, kedy ste celí napätí a čakáte, kedy už bude po všetkom.

Rozmyslite si ešte pred svadbou, aký typ fotiek chcete.

Je vhodné sa dohodnúť, či sú vašou prioritou najmä fotky ako z katalógu. To by totiž mohlo znamenať, že váš svadobný deň bude trochu pripomínať modelingové fotenie. Fotograf bude stáť v prvom rade všade, kde sa niečo pohne, aby ste mali zachytené všetko, ako na pripravených pózach.

Alebo či chcete venovať nejaký čas nafoteniu portrétov pred obradom a potom stavíte na dokumentárny štýl fotiek, kde fotograf zachytí zábavu hostí, kto sa s kým zabával a ako všetko prebiehalo. Tieto fotky nebudú štylizované a pózované, skôr zachytia prirodzené a nepredstierané momentky. Dúfam, že Vám tieto rady trochu pomôžu pri plánovaní a uľahčia niektoré rozhodnutia.