Čas hraje v plánoch na svadobný deň jednu z najdôležitejších rolí. Hlavne preto, že beží tak rýchlo.
Table of Contents
Čas je relatívny
Túto známu vetu pochopíte najlepšie v svadobný deň. Ubehne tak rýchlo, že sa ani nenazdáte a je večer. Navyše, celý deň budete mať pocit, že nič nestíhate. Česť výnimkám, ale v drvivej väčšine to tak funguje.
V svadobný deň veci totiž fungujú inak ako v bežné dni a pretože na ne nie sme zvyknutí, nevieme čas správne odhadnúť. Máloktorá z neviest už predtým nasadala do auta v svadobných šatách, snažila sa nahnať skupinku ľudí do autobusu, alebo plánovala čas presunu autobusom z jedného miesta na druhé. A preto to vo väčšine prípadov nevesty podcenia.
Svojim klientom – nevestám aj ženíchom – preto radím, aby svoj harmonogram konzultovali buď so mnou, alebo s niekým skúseným v eventoch, ideálne v svadbách.
Čas na presuny
Dobrá rada na začiatok je, že na presuny rátajte 2x toľko času ako si myslíte že by to malo trvať. To najhoršie čo sa vám môže stať je, že niekde chvíľku počkáte. Naopak, ak vám bude meškať jedna vec, bude sa to nabaľovať všetko ďalšie dominovým efektom. A to nestojí za to.
Pri presunoch treba rátať, že do auta nasadnete oveľa pomalšie v svadobných šatách ako v bežných. Pritom si budete musieť dávať pozor aby ste sa niekde neušpinili, nezacvikli si závoj do dverí apod. Proste to trvá dlho.
Pri plánovaní miest na párové fotenie rátajte aspoň 1 hodinu na jedno miesto. K tomu samozrejme prirátajte čas presunu tam a späť. Ak máte 2 hodiny času na párové fotenie, plánujte maximálne 2 lokality na fotenie. To preto, že od auta musíte nejaký kus prejsť pešo (áno, aj pešo pôjdete pomalšie ako obyčajne), musíte nájsť vhodné miesto na fotenie atď.
Čas na fotenie detailov
Ak chcete mať pekné fotky zo svadobných detailov, musíte dať fotografovi čas na aranžovanie a fotenie. Iste, krásne fotky sa dajú nafotiť aj za 7 minút, ale nie vždy je to také jednoduché. Napríklad pri drobných veciach ako sú prstene to trvá dlho. Fotograf musí naaranžovať prstene, nastaviť svetlá a blesky, rozložiť statív, založiť fotoaparát a potom začne fotiť. Ak teda má šťastie a nezistí, že mu tam niečo nesedí a že sa musí presunúť inam (opakovaná true story). Navyše fotograf zväčša chce odfotiť viac kompozícií a to znamená čas.
Vezmime si napríklad svadobné šaty. Tým treba nájsť miesto (v okne, pri balkóne, alebo dolu na terase, no, ešte skúsime v chodbe, lebo tam je dobré svetlo …), vybaliť ich, odfotiť a zasa vrátiť. Naozaj to berie čas. V Amerike to robia 4 fotografovi asistenti, u nás fotograf osobne.
Fotografovi pomôže ak nemusí jednotlivé detaily zháňať po celom hoteli, alebo dome a pri každej otravovať nevestu, kde čo nájde. Je užitočné ak má nevesta aj ženích pripravené drobnosti na jednom mieste. V prípade nevesty to sú predovšetkým šaty, náušnice, topánky, podväzok, ale super je mať pripravené aj také podporné veci akože parfum, niekto má svadobnú fotku rodičov, oznámenie o svadbe, menu na stoly na hostinu, alebo iné drobnosti čo si dali kvôli svadbe robiť (čokoládky, drevené srdiečka s menami, víno s etiketami …). V prípade ženícha to sú topánky, manžetové gombíky, motýlik/kravata, buttoniera, možno pierko, alebo hodinky čo ma rad, obrúčky, svadobnú kyticu apod.
Fotenie detailov nevesty zaberie cca 30 minút, detaily ženích cca 20 minút. Ak je času menej, stihne sa, ale môže to kompromitovať kvalitu fotografií. A ako si naplánovať svadobný deň, hlavne svadobnú prípravu?
Čas na prípravu nevesty a ženícha
Pravdou je, že máloktorá vizážistka dodrží svoj plánovaný čas na česanie a maľovanie nevesty. S tým treba rátať a pripraviť sa na to. Je lepšie povedať vizážistke nech skončí o polhodinu skôr a pre seba plánovať nasledujúce veci o polhodinu neskôr. Ak teda chcete s obliekaním šiat začať o 10:00, povedzte vizážistke že musí skončiť o 9:30.
Častokrát sa totiž stane, že párové fotenie je dohodnuté napr. na 12:00, čo vizážistka chápe tak, že do 12:00 musí skončiť. ALE už neráta s tým, že nevesta sa musí obliecť do šiat a pred odchodom na párové fotenie chcú novomanželia aspoň niečo malé zjesť a vypiť, aby do večera neodpadli od hladu a smädu.
Na obliekanie šiat nevesty rátajte aspoň 30 minút. Zdá sa to nezmyselne veľa, ale stačí aby jeden z 30 gombíkov na chrbte nešiel zapnúť, alebo sa závoj zasekol do zipsu, vlasy sa rozstrapatili pri obliekaní šiat cez hlavu a pochopíte, že to je aj málo. Na obliekanie nevesty je dobré tiež mať pri sebe pomocníčky – mamu, sestru, družičky, ale to je iná téma.
Čas na fotenie portrétov a párových fotiek
Praktické pravidlo časového manažmentu hovorí, že z času na párové fotenie sa najjednoduchšie uberá. Takže sa veľmi ľahko stane, že z dvoch hodín na fotenie je zrazu pol hodina, lebo kvetinárka nestíhala ženíchovi odovzdať svadobnú kyticu, v meste bola zápcha, bolo treba ísť ešte pre koláčiky a nevesta si zabudla zobrať závoj.
Pri fotení párových fotiek platí pravidlo, že čím je pár menej skúsený, resp. menej „talentovaný” na fotenie, tým dlhšie bude fotenie krásnych fotiek trvať. Tým „talentovaný“ myslím to, že sú ľudia, muži aj ženy, ktorí sa v živote nefotili, ale prirodzene zaujmú pekné pózy a netreba ich nijak zvlášť usmerňovať. S takými idú krásne fotky nafotiť rýchlo a skoro automaticky. Na druhej strane sú ľudia, ktorí sú síce štíhli, krásni a atraktívni, ale pri pózovaní im treba presne povedať čo robiť s rukami, hlavou, telom, ako sa otočiť atď.
Teraz nejde o to, že to je práca fotografa, aby im to vysvetlil – ide o to, že to berie čas. Ak má takýto pár na fotenie málo času, tak buď budú mať len pár naozaj pekných fotiek, alebo viacero, ale skôr priemerných (z hľadiska vizuálneho dizajnu, elegancie a umeleckosti).
Rátajte s tým, že pre krásne fotky musíte vyvinúť isté úsilie. Niekomu to pôjde ľahšie, niekomu menej ľahko – ale každý môže mať krásne fotky. Je to len otázka toho, koľko času a poťažmo vlastného pózovacieho „nepohodlia“ ste do toho ochotní vložiť. Pre niekoho je totiž aj malé pózovanie pre fotografa nadľudský výkon. Chápem to, ale niečo za niečo. Nedá sa mať krásne fotky a vôbec nič pre to neurobiť.
Čas na jedlo
Vo svadobný deň je naháňačka. Nie vždy, ale často. A pritom nevesta aj ženích, tak nejako zabúdajú jesť a piť. Stihnú raňajky a potom sa pol dňa hladní a smädní tešia na večeru. Ale nemuselo by to tak byť. Stačí si normálne naplánovať čas na obed, prípadne si zabezpečiť niečo, čo si zoberiete so sebou do auta na presun – pagáčik, obložený rožok alebo koláčik a fľašu vody. Nie je to zložité, ale treba na to myslieť vopred.