N

Nie je nič lepšie ako svadobný deň a svadobné fotenie bez stresu. Keď všetko beží v čase, ľudia sú pripravení fotografovať, keď ich potrebujete, a máte kreatívnu slobodu, aby sa vám dobre pracovalo. Pre všetkých, ktorí pripravujú svadbu, ponúkam rady profesionálneho svadobného fotografa k časovaniu jednotlivých častí svadobného dňa a postrehy, na ktoré by ste (možno) sami neprišli.

Vzhľadom na rôznorodosť zvykov na slovenských svadbách je ťažké určiť presnú šablónu časovej osi svadobného fotenia. Dajú sa však určiť nejaké ideálne časové rámce, ktoré by ste mali brať do úvahy pri plánovaní vášho dňa. Niektoré z týchto časov sa môžu zdať zbytočne dlhé pri príprave, ale majte na pamäti, že 1) váš deň bude naozaj rozlietaný, 2) väčšina svadieb ma väčšie či menšie meškanie a 3) ak je zábava, ten čas sa ani nezdá taký dlhý.

Prstene, šaty, topánky a ďalšie detaily

 • Ideálny čas – 30 minút
 • Ideálny čas dňa – ráno
 • Ideálne miesto – tam, kde je veľa prirodzeného svetla

Sú chvíle, kedy je izba príliš preplnená alebo jednoducho nevhodná na fotenie. Vtedy musíme vziať šaty až do haly alebo niekam von a tam ich fotiť. To môže chvíľu trvať, ale ako vidíte z výsledkov, stojí to za námahu.

Príprava nevesty

 • Ideálny čas – 60 minút
 • Ideálny čas dňa – ráno alebo skoré popoludnie
 • Ideálne miesto – pri veľkom okne

Hodina prípravy je ideálna pre môj štýl fotenia. Počas tejto doby nafotím zblízka make-up a čeanie vlasov, rovnako ako neformálne chvíle s pomocníčkami a družičkami nevesty. Majte na pamäti, že toto sú niektoré z najcitlivejších a najzábavnejších častí dňa, takže nechcete, aby na to bol príliš krátky čas. V našich končinách sa fotia hlavne prípravy nevesty, ale začína sa objavovať aj fotenie príprav ženícha. Aj keď páni nepotrebujú hodinu na to, aby sa obliekli, v tomto čase sa nájde veľa skvelých okamihov v interakcii medzi ženíchom a jeho rodinou a priateľmi.

Jednotlivé svadobné portréty

U nás je veľmi málo svadieb, kedy sa nevesta a ženích fotia sami, následne ženích prvý krát vidí nevestu v šatách a potom sa idú fotiť spolu.  Ak by ste však chceli fotiť aj jednotlivé portréty, pamätajte, že najlepší čas pre jednotlivé portréty nevesty a ženícha (samostatne) je hneď po príprave. Okrem toho, že make-up a vlasy sú úplne čerstvé, sklzy ešte nenastali a je čas odfotiť dokonalé portréty. Majte tiež na pamäti, že osvetlenie z veľkých okien (vo väčšine hotelových izieb, alebo v francúzske okno v rodinných domoch) vytvára jedinečný vzhľad, ktorý sa takmer nedá nahradiť v žiadnom inom prostredí počas celého zvyšku dňa.

Svadobné fotenie páru

 • Ideálny čas – 60 minút
 • Ideálny čas dňa – 30 až 45 minút pred západom slnka, ale to sa podarí málokedy
 • Ideálne miesto – podľa možností

Mnoho svadieb má v skutočnosti sklz, a preto je lepšie plánovať fotenie páru na 1-2 hodiny preto, aby ste v konečnom dôsledku mali aspoň 30 minút na fotenie len vás dvoch.

Najlepší čas, pokiaľ ide o osvetlenie, je asi 30 až 45 minút pred západom slnka. Umožňuje to zachytiť úžasné zábery a scenérie s farebnou oblohou. Ak je vaša svadba v centre mesta alebo v oblasti s vysokými budovami, nie je to až tak dôležité (hoci stále pomáha). Väčšinou to ale naše kultúrne zvyklosti jednoducho nedovoľujú. Zväčša sa hneď po príprave oboch novomanželov ide fotiť v páre.  Ak ste však rezervovali svoje miesto kvôli nádhernému pohľadu na zelené vinice vo štýlovom vinárstve, je nevyhnutné, aby ste túto radu dodržali.

Fotky v slnečnom svetle sa nám intuitívne zdajú prirodzenejšie ako tie s bleskom, alebo inými svetelnými zdrojmi. Premyslite si, či budete mať dosť času na fotenie v prirodzenom svetle. Napríklad v zime sa stmieva už okolo 16:00 a teda ak je obrad s omšou naplánovaný na 15:00, nebude svetlo pre skupinové fotky po obrade. Konzultujte s fotografom vaše plány na fotenie, určite vám dobre poradí.

Fotografie s rodinou a priateľmi

 • Ideálny čas – plánujte v priemere 3 minúty na skupinu. Napríklad, ak máte 10 skupín, naplánujte si časový interval 30 minút.
 • Ideálny čas dňa – skoré popoludnie
 • Ideálne miesto – najčastejšie pred kostolom, alebo v prípade civilného obradu pred obradnou miestnosťou

Aj keď je to trochu nezvyklé, fotenie rodinných portrétov PRED obradom prináša veľa výhod:

 • Ušetríte si čas a to úžasné svetlo po obrade len pár, prípadne pre fotky s ľuďmi čo prišli až na obrad
 • Nezdržiavate ľudí od jedla na hostine (všetci sú už vždy hladní ?
 • Je čas na gratulácie po obrade

Miesto hostiny

 • Ideálny čas: 30 minút
 • Ideálny čas dňa – poobedie

Predtým, ako do sály, alebo na miesto hostiny prídu hostia hostia, je dôležité, že sme stihli zachytiť kompletné pripravené miesto vašej slávnostnej hostiny. Ak je to vo vašich silách, skúste nabrífovať manažéra miesta, aby kvôli fotkám nenechávali prípravu miestnosti na poslednú minútu pred príchodom hostí. Môže sa totiž stať, že v takom prípade nebude kedy odfotiť výzdobu a krásu miesta.

Verím, že som vám dal reaálnejšiu predstavu o tom, ako naplánovať váš svadobný deň z pohľadu fotografa a bude ma tešiť, ak počas vášho svadobného dňa budem môcť byť váš svadobný fotograf. Pozrite si moje fotogalérie a ak máte záujem, ozvite sa mi.