U

Uzatvorenie manželstva sa bez fotografa samozrejme nezaobíde. Ako ale fotiť svadbu a ako sa na fotenie svadby pripraviť? Skúsme si to prejsť od začiatku, ak ste nováčik v tomto obore.

Moje svadobné fotografie nájdete tu!

Čo budete potrebovať ak si trúfate na fotenie svadby:

  • vytvoriť si plán fotenia
  • fotoaparát
  • náhradné príslušenstvo
  • externý blesk

Prvý krok ako fotiť svadbu

Prvý krok je snáď najdôležitejší zo všetkých. Ujasnite si, či máte dostatok skúseností s fotením a či disponujete kvalitnou technikou. Nie je dobré si naložiť väčšie bremeno, než ktoré môžete zvládnuť. Pamätajte, že vami vytvorené fotografie budú mať svadobčania po celý svoj život a budú chcieť na svadbu spomínať. Preto neodporúčam fotiť svadbu začínajúcim fotografom, ktorí zatiaľ nemajú ohmatané všetky funkcie fotoaparátu.

Je jasné, čo sa od vás očakáva. Preto buďte pripravení a požiadajte svadobčanov, aby vás zoznámili s harmonogram svadby Nie je zlé s párom zájsť na miesta, kde sa svadba a svadobná hostina uskutoční. Zistite si, ako vyzerajú rodičia a najbližší svadobčanov, požiadajte svadobčanov o ich fotografie. Bola by škoda, keby potom na svadobných fotkách chýbali rodičia novomanželov len preto, že ste nevedeli ktorí to sú alebo, že ste ich nespoznali.

Ako sa pripraviť?

Pripravte si spoľahlivý fotoaparát, s ktorým bežne fotíte a poznáte jeho vlastnosti. K fotoaparátu budete potrebovať príslušenstvo ako je externý blesk. Na čo začínajúci fotografi najviac zabúdajú, je náhradné príslušenstvo, napríklad náhradné batérie, náhradné pamäťové karty výmenné objektívy s rôznymi ohniskovými vzdialenosťami, prípadne zoomom.

Fotenie svadby je neopakovateľná udalosť, na chyby nie je priestor. Pripravte si tiež nabíjačku batérie do fotoaparátu, aby ste vždy mali batériu k dispozícii.

Aké vlastnosti by fotoaparát mal mať, ak s ním chcete fotiť svadbu?

Mal by byť rýchly, mať schopnosť vyvážiť bielu a vysoké rozlíšenie. Pred samotným fotením svadby pamätajte na to, že fotografie si svadobčania budú určite chcieť vytlačiť. Ak použijete nízke rozlíšenie, fotografie o veľkosti dva centimetre rozhodne sklamú.

Ako sa správať na svadbe?

Na svadbe ste nielen hosťom, ale aj fotografom, ktorý musí pripraviť pekné a pútavé snímky. Hľadajte preto vhodný uhol, neváhajte sa postaviť tam, kam by iní hostia nemali prístup. Nefotíte chrbát svadobčanov, postavíme sa tak, aby sme ich vždy fotili spredu či zboku alebo iných zaujímavých uhlov.

Hlavné je zdokumentovať svadbu, preto pre príliš veľké experimenty nie je priestor. Kľúčové sú momenty odovzdávania prstienkov, prvý manželský bozk. Ak tieto podstatné okamihy pri fotení svadby premeškáte, budete to vás aj svadobčanov mrzieť.

Prvé novomanželské fotografie pred svadbou

Pred svadobnou hostinou sa s rodinou svadobčanov a svadobčanmi vyberte do nejakého pekného zákutia, do blízkeho parčíku plného zelene a pod., kde nafotíte prvé novomanželské fotografie na pamiatku. Svadobčanov v objatí, s otcom a matkou. Tu budete mať viac priestoru pre zaujímavé nápady, ako fotografie komponovať.

Svadobný fotograf pre Váš výnimočný deň - svadba

Momentka svadobčanov pred obradom, svadobná fotografia, fotenie svadby

Svadobná hostina

Svadobná hostina je niekedy natoľko bujará, že aj sám fotograf zabudne na svoju úlohu. V rodinnom albume potom tieto fotografie môžu chýbať, obzvlášť ak sa udiala počas hostiny nejaká zaujímavá udalosť. Pozor na zdvihnuté poháre pri prípitku. Chybou fotografa je, ak fotíte svadobčanov so zdvihnutými pohármi, ktoré im zakrývajú tvár.

Fotografie nikomu vopred neukazovať

Ak budete mať so sebou notebook, do ktorého budete snímky priebežne premiestňovať, snažte sa fotografie nikomu neukazovať. Zatiaľ máte polotovar, určite sa objaví zopár fotiek, na ktorých nebudú svadobčania či hostia vyzerať dobre alebo sa vám nepodarili (práve zatvorili oči, pri jedle a pod.). A vy by ste ich takto zosmiešnili. Druhá časť vašej práce začína pri počítači, kde budete fotografie preberať, vyberať tie najlepšie, upravovať ich tak, aby svadobčania boli skutočne spokojní. Niektoré vtipné fotografie, ktoré stoja zato, vyčleňte z balíka svadobných fotiek, a svadobčanom ich takisto odovzdajte, aby sami zvážili, čo s nimi.

Tipy ako fotiť svadbu

Statív so sebou neberte, prípadne ho nechajte v kufri auta, keby ste ho náhodou potrebovali. Je ťažké si predstaviť, že na svadbe pobehujete so statívom, nebudete mať na to čas.

Hanblivosť a nepriebojnosť sa na svadbe fotografovi nevypláca. Že ste nezachytili nejakú dôležitú udalosť len preto, že pred vám clonili hostia s fotoaparátmi, nikoho potom zaujímať nebude. Buďte stále svadobčanom nablízku.

Niektoré nevesty a ženíchovia si budú chcieť zaznamenať aj svoju prípravu. Takéto zábery rozhodne ozvláštnia rodinný album a navyše budú zaujímať aj rodinných príslušníkov a hostí.