S

Spríjemnite vašim hosťom a svadobčanom čas na svadobnej hostine a odneste si z toho aj vy niečo. Ponúkam pár netradičných tipov ako zabaviť dospelých aj deti.

Aj keď sa ešte sem tam na svadbe objaví nejaká retro hra (tým myslím mierne trápna aktivita pokiaľ nemáte za sebou už pol fľaše vodky) typu balónový tanec, alebo príbeh s kočišom, vyzerá, že svadobnmý program sa už aj u nás posúva k inteligentnejším a kreatívnejším aktivitám. Ponúkam vám teda prehľad menej ošúchaných, zato veľmi interaktívnych zábaviek pre vašich hostí.

Okamžité fotky z Instaxu

Fotoaparát polaroidového typu Fujifilm Instax, čiže taký, ktorý po odfotení hneď urobí fotku, je na trhu už nejaký ten piatok. Dobrá správa je, že spoločnosť Fotolab vám ho požičia zadarmo, ak si u nich k nemu kúpite tie fotky v kazetkách. Menej dobrá správa je, že tie kazetky nie sú práve lacné, ale tak niečo za niečo.

Na svadbe sa Instax dá využiť viacerými spôsobmi. Podľa mňa najelegantnejší z nich je, že sa hostia odfotia a fotku vám nalepia do pripraveného albumu a pridajú pár teplých slov. Odporúčam lepiť tyčinkovým lepidlom (napr. Pritt) a nezaoberať sa fotorožkami, lebo to je pakáreň aj pre triezvych. Fotky vyniknú na albume s čiernymi listami a ako popisovače zvoľte bielo a zlato píšúce fixky. Ak k tomu ešte vyrobíte pár rekvizít, pridáte nejakú tu parochňu, hostí od toho nedostanete.

program na svadbe

program na svadbe

TIP: Nezabudnite, že Instax je pre mnohých hostí novinka, takže jedna fotka pojde do albumu a jedna do vrecka a potom na chladničku doma. Kazetiek teda objednajte toľko, aby bola aj rezerva. Tiež odporúčam, aby ste zaučili niekoho, kto bude mať Instax na starosti – jednak aby vymieňal kazetky a jednak, aby vysvetlil tým po prvej fľaške vína, že 10 fotiek ich tvárí je do albumu až až. Je prípadne možné vytiahnuť Instax len na nejakú určitú dobu.

 

Strom hostí

Pekný odkaz novomanželom som videl na svadbe v pezinskej Rozálke. Na veľkom plátne bol nakreslený strom a hostia k nemu pridávali odtlačky svojich prstov ako lístočky. Inde primaľovávali lístočky s odkazmi a svojimi menami. Možností je viacero a výsledok je vždy veľmi pekný.

Odkazy do budúcnosti

Ako ste iste pochopili, nazvy tých aktivít si vymýšľam, lebo asi žiadny oficiálny názov nemajú. Nevadí, chceme zabaviť hostí.

Takže, princípom tejto aktivity je, že hostia vám na lístočky napíšu odkazy, čo si máte prečítať až za nejakú dobu. Samozrejme, je na vás aký časový level si dáte, ale najčastejšie varianty sú:

  • hneď po svadbe
  • o 1 rok
  • o 5 rokov
  • o 10 rokov

Praktické prevedenie je pomerne jednoduché. Na vyčlenený stolík umiestnite škatuľky s označením daného času, priložíte pár pier a papierov.

TIP: Aj keď DJ oznámi túto aktivitu, je užitočné k nej napísať na papier inštrukcie, pretože vždy sa nájdu takí hostia, čo nepočúvali čo s tým majú robiť a ako to funguje.

Bublifuk

Ak chcete zabaviť hlavne detí, zožente bublifuk. Nemyslím však taký malý do ruky, ale poriadny veľký stroj. Najčastejšie ho vie zabezpečiť DJ, takže sa spýtajte jeho. S bublifukom vás bude milovať okrem detí aj fotograf, pretože fotky s bublifukom sú proste parádne.

TIP: Bublifuk púšťajte len na obmedzený čas priebežne počas celého večera. Bublinky totiž vytvárajú na zemi šmykľavý film a keď ich je príliš veľa, hosťom sa netancuje dobre. treba to sledovať (to je asi na DJovi), ale z praxe sa rozumná hranica ukázala okolo 2-4 minút naraz. Výhodou je, že sa to tak rýchlo neokuká.

Lupienky, alebo konfety

Je v podstate jedno aké lupienky to budú, či ružové, papierové, alebo umelé, dôležité je, aby ich bolo dosť. Aktivita s konfetami/lupienkami má dve fázy. Prvá je dekoračná, kedy sa všetci držia na uzde a lupienky sú na stole, alebo na zemi a skrášľujú sálu. V druhej fáze, ľudovo volanej fázou nudy detí (zhruba medzi 16:00 – 24:00), začnú deti lupienky zbierať a hrať sa s nimi. šikovný fotograf ich v tejto fáze vyzve aby ich na parkete začali vyhadzovať, tancovať s nimi, vyskakovať apod. Úspech fotiek zaručený.

TIP: Ak vás oslovili viac konfety ako lupienky, tak existujú také vystreľovacie trubice čo vystrelia konfety rôznych tvarov. Vizuálne atraktívny prvok vystrelenia konfiet sa dá zaradiť kdekoľvek, napr. k prvému tancu, ku krájaniu tory, ak má niekto z hostí narodeniny, apod.

Skúsenosti so známymi aktivitami

Tento odstavec bude vysoko subjektívny a tak ho berte len informačne. Zažil som mnohé aktivity, ktoré mi pripadali trápne a dopadli nad očakávanie dobre a tiež som zažil aktivity, ktoré boli drahé a mali potenciál a nechytili sa. Záleží na mnohých faktoroch, pri tých, ktoré by som radil k trápnejším je vždy dôležitá hladina alkoholu, hladina zábavy a majstrovstvo moderátora/dja/starejšieho. Napriek tomu pridám pár osobných postrehov, preberte si ich ako chete:

Na každý balónový tanec čo som videl bolo vždy treba ľudí prehovárať a “nútiť” ich ísť tancovať.

Každý krát čo som zažil aktivitu “Kočiš” to bola sranda prvé dve minúty. Táto aktivita je dlhý, predlhý príbeh a po istom čase to prestane byť sranda a začne byť otrava, ale zastavuje sa ťažko. Nastavte si príbeh tak aby netrval dlhšie ako nejaké 4 minúty. Fakt.

Svadobný kvíz je vďačná aj vtipná aktivita. Jediné čo si pri nej dajte pozor je aby jeden z dvojice novomanželov nevidel ako hlasuje ten druhý niekde v odraze okna, zrkadle alebo niečom podobnom.

Mám pocit, že tá špeciálna svadobná tombola je sranda viac pre novomanželov, ktorí rozdávajú “výhry” než pre samotných hostí, ktorí dosť presne nevedia čo si s darčekmi počať. Teraz nehovorím o tombole s normálnymi cenami, ale takej kde “Romantická večera pre dvoch” je v skutočnosti balík instantnej polievky, čajové sviečky a zápalky atď.

Záver

Týmito aktivitami sa určite ich zoznam nekončí. Keď si skúsite vygoogliť niečo o zábavných hrách na svadbe nájdete ich množstvo. Vrátane kočiša, balónového tanca, svadobnej tomboly apod.