F
Fotenie detí je jedno z najnáročnejších. V každom malom človiečiku sa skrýva neuveriteľná osobnosť, ktorá len čaká na to, kedy sa bude môcť naplno prejaviť.
Table of Contents
Fotenie si naplánujte a pripravte si zoznam vecí, ktoré chcete použiť.
- Základ je, aby ste vytvorili prostredie, v ktorom sa dieťa cíti komfortne a bezpečne. Keď bude dieťa zrelaxované a uvoľnené, budete mať oveľa krajšie fotky.
- Zabezpečte si dostatočný priestor na to, aby ste sa pri fotení mohli ľahko pohybovať. Preto je vhodné vypratať izbu, kde chcete fotiť, alebo vypratať aspoň dostatočne veľký priestor.
- Uistite sa, že máte pripravené pozadie (pozadie na rolke, záves, vynil, veľkú roletu…), aby ste mohli vytvoriť neutrálne pozadie. Jednoduché farby sú najlepšie, preto sa držte bielej, sivej, prírodnej hnedej. Ak nemáte pozadie, použite prázdnu stenu v byte. Vyhnite sa oranžovým, zeleným, červeným a modrým stenám, ktoré majú tendenciu farbiť pokožku na fotke do nepekných odtieňov.
- Myslite na to, že vaše ratolesti budú nonstop v pohybe a teda si zabezpečte dostatočný voľný priestor okolo, aby ste sa pri fotení mohli hýbať s nimi. Buďte pripravení na všetko 🙂 Pozrite si moje svadobné práce
Pripravte si dobré svetlo.
- Svetlo je jedna z najdôležitejších vecí pri každom fotení. Na fotenie detí si nepotrebujete kupovať žiadne špeciálne svetlá alebo záblesky. Najkrajšie a najvhodnejšie je prirodzené svetlo. Preto si pripravte miesto fotenia blízko veľkého okna, alebo oproti oknu.
- Fotenie si naplánujte na čas, kedy máte v danom priestore najviac svetla. Vyhnite sa ale ostrému svetlu, ktoré tvorí tvrdé tiene a dieťa znervózni. Ak nemôžete fotiť v inom čase, zaveste na okno záclonu, ktorá dopadajúce svetlo zjemní.
Nastavenia fotoaparátu prispôsobte pohybu.
- Odporúčame fotiť v manuálnom mode, ktorý vám umožní plnú kontrolu nad fotoaparátom. Prispôsobte ISO svetlu, ktoré máte k dispozícii v danom priestore. Myslite na to, že deti sa budú hýbať a teda rýchlosť závierky musí byť dostatočne vysoká, aby ste nemali rozmazané fotografie. Ak chcete zachytiť spontánny smiech detí, ich úprimnú radosť, nastavte si foťák tak, aby v priebehu niekoľkých sekúnd urobil viacero záberov.
Aký objektív vybrať?
- k foteniu detí nepotrebujete niekoľko druhov objektívov, úplne vám postačí objektív, ktorý je v rozsahu 50-80 mm. Vo fotoštúdiu používame najčastejšieEF 24-70mm f 2,8 alebo EF 50mm f 1,4
Naplánujte si oblečenie detí a rekvizity, ktoré chcete použiť
- Najdôležitejšia je príprava ešte pred tým, než vôbec vyberiete foťák z púzdra. Snažte sa to s farbami alebo rekvizitami príliš neprehnať, aby ste nezatienili na fotke deti. Je veľmi dôležité neodchýliť sa od toho, čo chcete fotiť. Sú to v prvom rade deti a nie rekvizity. Chcete, aby dieťa bolo na fotke to, čo diváka upúta ako prvé.
- Farby oblečenia vyberajte s ohľadom na farbu pozadia, na ktorom ho chcete fotiť. Ak fotíte viac detí naraz, snažte sa ich farebne zladiť, aby fotka pôsobila ako celok.
- Ak chcete urobiť fotky s jedlom, alebo s hocičím, čím Vám môžu zašpiniť podlahu alebo stenu, foťte tieto fotky na konci, aby ste nemuseli v strede fotenia upratovať.
- Je vhodné použiť rekvizity, ku ktorým má dieťa vzťah, alebo pre neho niečo znamenajú napr. obľúbená deka, macík, plyšové zvieratko atď…
- Môžete použiť taktiež rôzne klobúky, šatky, šály na zavinutie, kožušinku, balóny, kvety atď..
Vytvárajte tvary – tipy a triky pre pózovanie detí.
- Snažte sa deti zabaviť spoza kamery nejakou zaujímavou hračkou, zvukmi, grimasami, úsmevmi. Je to najjednoduchšia cesta, ako z detí dostať rôzne výrazy tváre. Ak máte niekoho na pomoc, určite ho zavolajte, môže na nich robiť grimasy spoza vášho chrbta. Je ale dôležité, aby sa snažil zakaždým ostať na úrovni fotoaparátu, aby mali deti očný kontakt s objektívom.
Ďalšie tipy pre Vás 🙂
- snažte sa ich fotiť s niekým z rodiny, budú kľudnejšie a zároveň viac sústredené na to, čo robia.
- bábätka je najlepšie fotiť, keď spia. Sústreďte sa na rúčky a chodidlá, alebo aj na mihalnice. Tu sa vám bude hodiť makro objektív.
- najúžasnejšie sú fotografie”koža na kožu”, kde sa najviac prejaví silné spojenie medzi deťmi a ich rodičmi alebo súrodencami. Všetko ale závisí od toho, ako pohodlne sa cítia pred objektívom.
- skutočne vyskúšajte svoje deti fotiť čo najviac a doma, nikde inde sa nebudú cítiť tak dobre. Urobte aj 500 fotiek, len tak sa naučíte používať foťák čo najlepšie a najefektívnejšie a vytvoríte si štýl, ktorý sa k vám hodí. Každý na fotke vidí niečo iné, zaujmú nás rôzne veci.
- nikdy ale naozaj nikdy neriskujte bezpečnosť svojho dieťaťa len pre dobrý záber; to platí najmä pri bábätkách a malých deťoch.
- pri starších deťoch majte po ruke niekoho, kto na nich bude dohliadať, keď ich vy práve nebudete mať v zornom poli, aby ste zabránili prípadnej nehode.
- dávajte pozor na svetlo, naučte sa ako používať prirodzené a umelé svetlo.
- nemyslite príliš na to, ako iní fotia svoje deti. Zapojte do toho svoje srdce a na fotografiách sa to prejaví.